Hoşgeldiniz Bugün 10 17 2017

“Öğrencinizin dinine, mezhebine, ırkına bakmayın”

aydın chat
logom

Başbakan Ahmet Davutoğlu Ankara’da düzenlenen “Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci 1’inci Değerlendirme Toplantısı”na katıldı.

Kendisi de eski bir eğitimci olan Başbakan Davutoğlu aday öğretmenlere öğütler verdi.

“Bu işi bir maaş ilişkisi gibi değerlendirmeyin” dedi.

Başbakan, öğretmenlere, “öğrencinizin dinine, mezhebine, ırkına” bakmayın uyarısı da yaptı.

Başbakan Davutoğlu konuşmasında, “Öğrenci-öğretmen ilişkisinin, coğrafi, etnik, dini, mezhebi bir sınırı olmaz. Bir öğretmen ki öğrencisine, ‘şu veya bu dindendir, şu veya bu dildendir, şu veya bu mezheptendir, şu veya bu etnik kökendendir’ derse ve o nazarla bakarsa, mesleğine en büyük ihaneti yapmış olur.” dedi.  

“Biz, yeni nesillerin nesneleşmesini istemiyoruz, özneleşmesini istiyoruz” şeklinde konuşan Başbakan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kendi milleti adına vakur bir şekilde dünyanın her yerinde ‘tarihte ben vardım, bugün varım, yarın da var olacağım’ bilincini vermeyen bir tarih eğitimi, ne kadar iyi bilgi aktarsa dahi bilinç oluşturamaz.”    

Davutoğlu, okullara akıllı tahtaların verildiğini, iyi binalar yapıldığını anımsatarak, “Öğretmenliğin ve bu ilişkinin esasında sadece öğretmen var, öğrenci var. Verdiğimiz akıllı tahtalar, iyi imkanlar sizin mesleğinizi daha iyi yapmanız içindir ama asla sevgiyi ikame etmek için değil” diye konuştu.

Başbakan öğretmenleriyle ilgili anılarını paylaştı

Öğretmen-öğrenci ilişkisinin kalıcı bir ilişki ve sevgi olduğuna işaret eden Davutoğlu, ilkokul öğretmenleri olan Fitnat ve Müzeyyen öğretmenlerin simalarını ve başını okşadıkları anlarda hissettiği muhabbeti hiç unutmadığını söyledi. Davutoğlu, öğretmenlerin sezgisel olarak da karşılarına aldıkları talebeleri hissettiklerine değindi.

İlkokul 5. sınıfta Müzeyyen öğretmenin sınıfında okurken yaşadığı bir anıyı paylaşan Davutoğlu, demokrasi ve siyaset konusuna geldiklerinde bir müsamere yazdığına işaret ederek, Müzeyyen öğretmenin de “Bu müsamerede başbakan sen olacaksın” dediğini aktardı.

İlk başbakanlık tecrübesini de bu vesileyle yaşadığını söyleyen Davutoğlu, öğretmenin kendisine “Hadi konuş” demesi üzerine sandalye üzerine çıkarak ilk konuşmasını yaptığını anlattı. Davutoğlu, “Hep ondan sonra öyle anıldık. Hiçbir zaman düşünmemiştim, hep bilim adamı olarak yola devam etmeyi hesap etmiştim ama muhtemelen Müzeyyen hocam o sırada çok sağlam bir dua etti ki ben buraya gelebildim, başka türlü gelemezdim.” diye konuştu.   


Benzer Yazılar
20 Ocak 2017 #

20 Ocak 2017 #

DAHA FAZLA
Yorum Yap