Hoşgeldiniz Bugün 10 18 2017

İrcde Nedir ?

irc, mirc
logom

10©10• 4 IRCd/Svs (12 IRCd/Services 4) KONULU EĞİTİM BAŞLIYOR 10•10©

4 mIRC : -> IRC Sunucularına bağlanmak için kullanılan programlar arasında en yaygınıdır. Yapımcısı Khaled Mardam-Bey’dir.
irc, mirc
4IRCd 2ve 4Services

4 IRCd : (12 İnternet Relay Chat Deamon) Anlamı ise “12İnternet Aktarımlı Sohbet Programı” olarak bilinir ancak IRC’in aldığı -d (12daemon) takısı IRC’in unix türevli bir yazılım olduğundan kaynaklanmaktadır. 4IRCd1 Temelde kullanıcıları shell üzerinden ana sunucuya (12Server’e) baglanmasını sağlayan bu sayede kişiler arasında
İnternet aracılığıyla Dünyanın her yerinden baglantı kurulabilen bir protokol sistemidir.

Biraz daha açıcak olursak, Bizler birer kullanıcıyız ve 4IRCd Server’a baglanmak için bir 4IRC yazılımı gerekir genelde kullanılan 4IRC1 yazılımıda “2mIRC” dir vaya bunun yanında’da Web’den “2Java applet” Programları ile bağlantı kurulabilir.

Bu tür Programlar birer 2Client programdır. 2Client programı kullanarak “4Server” adı verdigimiz sunucu’ya 4IRC ağı ile bağlantı kurarız.

4IRCd2 Mesaj trafigi; 4IRC1’e Bağlantı kurabilmemiz için bir takım 2Client1 Programlarından bahsetmişdik. Göndermiş oldugumuz herhangi bir mesaj öncelikle baglantı kurdugumuz 2Client1’den geçip
4IRC1’ye oradan ise mesaj diger bir 2Client1’e gönderilir. Bu sayede mesaj yada program/dosya alış verişi gerçekleşir.

Bu durumu küçük bir şema ile özetleyelim.

Mesaj yollayan 2Client1 kullanıcısı 12Caner olsun mesaj yolladıgı kişide 4Ali olsun, mesaj öncelikle gönderen kişinin 2Client1’inden geçip 4IRC2 Servar1’a ulaşır, sonrasında ise mesajın yollandıgı kişi olarak 4Ali2Client1’ine ulaşır
Bu durumu şema ile şu şekilde özetleyebiliriz.

[2Client12 Caner] mesaj ==> 4IRC1 mesaj ==> [2Clinet 4 Ali ]

Bu sayede mesaj yerine ulaşmış olur. Sadece kişiye özel degil 4IRC1’de bütün mesajlaşmalar bu mantıkla yerlerine ulaşırlar.

4Services2; Baglantı kurdugumuz sunuca bizlerin işerini kolaylaşdırmak ve sohbet ortamına daha nezih bir hal katmak için 4Servisler1’i kullanırız.

Nedir bu Servisler? Diye sorarsak şu şekilde sıralayabiliriz.

12HelpServ1; Sunucu içerisinde en çok kullandıgımız 4 Nickserv, Chanserv ve Memoserv Hakkında bize nasıl yardım alabilicegimizi gösteren yardım Servisidir.

12StatServ1; Sunucu’nun bağlı oldugu Network hakkında geniş çaplı İstatiksel bilgiler verir. Sadece Sunucu yöneticileri tarafından kullanılabilir.
ircresim
12OperServ1; İsminden’de anlaşıldıgı gibi Sunucu yetkilileri olan 4Oper lere  12OperServ1’i Kullanarak 4Kanal veya 12 Nick üzerinde çeşitl yapdırımlar ve ayrıcalıklar kullanmaya olanak saglar.

12Nickserv1; Tahmin edersinizki 12Nick ile alakı olup 12Nick’lere çeşitli opsiyonların tanınmasında kullanıcıların en cok faydalandıgı servislerden biridir. Nicklerimiz “4Nickserv1” hafızasına kaydedilir.

12Chanserv1; En çok kullandıgımız 2 servisden biridir. 4 #Kanal kayıt ederken ve kaydetdikden sonra bizlere müthiş bir erişim kolaylıgı saglar, tahmin edersinizki “4 cs” ile başlayan bütün komutlar 12Chanserv1’e gönderlir.

12Memoserv1; IRC agında bir çeşit E-posta servisi saglar. Kullanıcılar arasında ve kanallara Servislerin hafızalarında tutulacak mesajlar göndermemizi sağlar.

Yorumlarını yapdıgımız servisler temelde aynı çatı altında toplanan bir agın farklı kolları gibidir. Bir çeşit yapay zeka sistemidir. Bot diye tabir etdiğimiz “4 Helpsytem” ve “12 Murat”‘ı düşünelim Sunucumuzun Coderları tarafından yazılan yapay zeka sistemler (12 botlar) bizlere bir çok kolaylık saglamakta.

2Servisleri1’de örneklerimizdekilerin Çok gelişmiş hali olarak düşübebiliriz.


– 10©10•4 IRCd/Svs (12 IRCd/Services 4) KONULU ANLATIM SONA ERMİŞTİR. 10•10©


– Aklına takılan herhangi bir soruyu hemen sorabilirsin, Kendini eksik hissediyorsan eğitimi yeniden okumalısın.Hazırsan


Benzer Yazılar
15 Mayıs 2016

Memoserv Set Egıtımı

13 Mayıs 2016 ircegıtım

Timer Komutları

DAHA FAZLA
Yorum Yap