Hoşgeldiniz Bugün 10 18 2017

İlginç Bilgiler

guzel sözler
logom

” » Çiğ yumurtayı elimizle döndürüp tekrar tuttuğumuzda içinin döneceğini,biliyormuydun ? ”

” » Dünyanın en büyük çiçeğinin Endonezya’daki yağmur ormanlarında yaşayan Raflezya adındaki çiçek olduğunu ve bu çiçeğin çapının 1 metreden fazla olduğunu,biliyormuydun ? ”

” » Bazı bitkilerin et yediklerini,sinek kapan bitkisinin yapraklarının,dokunulduğunda hızla kapandığını ve bu bitkinin,yaprağına konan böceklerle beslendiğini,biliyormuydun ? ”

” » Dünya’nın en uzun ağaçlarının Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde yaşayan sahil sekoyaları olduğunu,bu ağaçların yaklaşık 2000 yıl yaşadıklarını ve ağırlıklarının 500 tonu bulduğunu,biliyormuydun ? ”

” » Sahil sekonyalarının yakın akrabası olan ve 90-95 metre boya ulaşabilen dev sekonyaların ise 3000 yıldan fazla yaşadıklarını,bu ağaçların en uzunun 112 metre boyunda olduğunu,biliyormuydun ? ”

” » Dünyanın en yaşlı ağacının Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde yaşayan bir kara çam olduğunu ve bu ağacın 4.600 yaşında olduğunu,biliyormuydun ? ”

” » Ağaçların büyürken gövdelerinin her yıl genişlediğini,bu genişlemelerin gövdeye her yıl bir halka kazandırmış olduğunu,ve bu halkaların sayılarak ağacın yaşının bulunabilineceğini,biliyormuydun ? ”

” » Ihlamur ağacının odunu en hafif odunlardan biri olduğundan model uçaklar gibi hafif olması istenen eşyaların ıhlamur kerestesinden yapıldığını,biliyormuydun ? ”

” » Kestane ağacının kerestesinin yaklaşık 500 yıl dayandığını ve Karadeniz Bölgesinin tarihi evlerinin bu kerestelerden yapıldığını,biliyormuydun ? ”

” » Dünya’nın yedi harikasından biri olan Babil şehrindeki asma bahçelerinin,zamanına göre çok ileri sulama yöntemleriyle o hale geldiğini,biliyormuydun ? ”

” » Bütün kar tanelerinin altıgen olduklarını,her yağışta düşen milyarlarca kar tanesinden hiçbirinin diğerine benzemediğini,biliyormuydun ? ”

” » Bugüne kadar görülen en büyük dolu tanesinin 19 cm çapında olduğunu,bunun yaklaşık bir futbol topu kadar olduğunu,biliyormuydun ? ”

” » Gökyüzünün mavi görünmesinin nedeni atmosfer olduğunu,atmosferdeki tozların ve su damlacıklarının mavi rengi daha çok yansıttıkları için gökyüzünün bu renkte olduğunu,Uzayda ise Güneş ışığını renklerine ayırıp bunlardan birini yansıtacak her hangi bir madde olmadığı için Uzayın siyah renkte olduğunu,eğer Ay’da yaşasaydık gökyüzüne baktığımızda gökyüzünü siyah göreceğimizi,biliyormuydun ? ”

” » En çok yağış alan yerin Hawaii adasındaki bir dağ olduğunu,buraya yılda 350 gün yağmur yağdığını,biliyormuydun ? ”

” » En az yağış alan yerin Güney Amerika kıtasındaki Şili’nin Atakama Çölündeki bir bölge olduğunu,buraya 1971 yılında yağan yağmurdan önce 400 yıl hiç yağmur yağmadığını,biliyormuydun ? ”

” » Bugüne kadar ölçülen en yüksek rüzgar hızının ABD’nin Teksas eyaletinde görülen bir hortum olduğunu ve bu horumda 450 km/saat hızında rüzgarlar oluştuğunu,biliyormuydun ? ”

” » İpek ticareti için Avrupa’dan Çin’e gidip gelen kervanların yüzyıllarca kullandıkları aynı yolun İpek yolu olduğunu,biliyormuydun ? ”

” » Arıların buldukları çiçeklerin yerlerini diğer işçi arıların arı dansı denilen bir işaret dili ile anlattıklarını,bu dans sırasında yapılan hareketlerin çiçeğin uzaklığını ve yönünü anlattığını,biliyormuydun ? ”

” » Arıların bazı çiçeklerden yaptığı balların zehirli olduğunu,bu zehrin arıları etkilemediği için arıların bu çiçeklerden de nektar topladıklarını, ancak yaptıkları balın insanları zehirlediğini ve bu zehirli bala deli bal dendiğini,biliyormuydun ? ”

” » Çiftçilere zarar veren böceklerden bugün bilinen bir milyon civarında böcek türü olduğunu, tüm böcek türlerinin sayısının ise 10 milyon civarında olduğunu,biliyormuydun ? ”

” » Dünyada yaşayan en büyük hayvanların mavi balinalar olduğunu,30 filin ağırlığında ve futbol topu büyüklüğünde gözlerinin olduğunu,biliyormuydun ? ”

” » Balinaların balık olmadıklarını,deniz de yaşayan memeli hayvanlar olduklarını,biliyormuydun ? ”

” » Balinaların yavrularını doğurup , sütle beslediklerini ve karada yaşayan canlılar gibi akciğeri ile nefes aldıklarını,biliyormuydun ? ”

” » Yavru Mavi balinaların 7 metre Boyunda ve 3 ton ağırlığında doğduklarını,bu hayvanların çok büyük olmalarına karşın başlıca besinlerinin sürüler halinde yaşayan ve kirli denilen bir çeşit karides olduğunu,biliyormuydun ? ”

” » Karada yaşayan en büyük hayvanın fil olduğunu,biliyormuydun ? ”

” » Denizlerde yaşayan çoğu gözle görülemeyecek kadar küçük bitki ve hayvanlara plankton denildiğini,bitkisel planktonların dünyadaki tüm ormanlardan daha fazla oksijen ürettiğini,biliyormuydun ? ”

” » Planktonların olmadığı bir deniz hayatının düşünülemeyeceğini,biliyormuydun ? ”

” » Birçok balığın ve diğer deniz canlılarının bu planktonları yiyerek yaşadıklarını, planktonlar olmazsa,karalarda da hayatın olmayacağını,biliyormuydun ? “


Benzer Yazılar
8 Mayıs 2016 guzel sözler

Rap Sözler

DAHA FAZLA
Yorum Yap