Hoşgeldiniz Bugün 10 17 2017

Dizinler

seo anlatımı
logom

Dizinler

Ücretsiz backlink alabileceğiniz sitelerarasındadizinlerde bulunmaktadır. Dizinlersiteleri hizmet ettikleri alanlaragöre kategorizeederek listelemekte ve bir internet rehberi  oluşturmaktadır.

Sitelerin aynısektöre hizmet eden kategorilerdeyeralmasıaldığıbacklinki de dahanitelikli  kılmakta

ve  dizinlerden ayrıbirfaydasağlamaktadır.

 

Dizinler Google gözündeseo açısından belirleyici niteliktesitelerdir. Sitenizin dizinlerde yeralması, sıralamanızdabüyük bir etki oluşturur. Dizinlerin kalitesi sitelere sağladığıfaydayladoğru orantılıdır. Bu sebeple kalitelidizinleri bularak bu dizinlerde uygun kategoride sitelerinizin bulunmasını sağlamalısınız.

Dünyadakabul gören en büyük dizin Dmoz olarak görülmektedir. Bunun ardından sırayı Yahoo Dizini almaktadır. Bu dizinleranasayfasıve alt sayfalarıyüksek pagerank değerlerine sahiptir. Bu sebeple sitenizin pagerank değerinin artmasındaetkisi  vardır.

Dmoz.org dizinindesitenizin yeralması, yine video tanıtım tekniğinde olduğu gibi sitenizin hızla backlink almasınısağlayacaktır. Bunun sebebi, pek çok dizin Google gözünde önemli birdizin halina gelmek için Dmoz.org üzerindeki verileri çekerek yayın yaparlar. Bu sebeple Dmoz gibi birdizindeyer almanız sitenizin dahapek çok dizinde görüntülenmesini sağlacaktır.

 

Dmoz.org dizinindesiteniziyayınlamak için kabul edilebilir bir formattaönermelisiniz. Sitenizin kabul edilebilmesi için ilk kritersitenizidoğru kategoriye önermenizdir. Size  dahafazlafaydasağlayacağını

düşündüğünüz, ancak site  içeriğiyle  aynıyönde sitelerin olmadığıkategoriyebaşvurmak  sitenizin

 

reddedilmesi için oldukçageçerli birsebeptir. Anahtarkelimenizde aramayaptığınızdailk sayfada çıkan sitelerin çoğu hangi kategoride listeleniyorsa, sizin de listelenmeniz gereken kategori o olmalıdır. Kategoriniziseçtikten sonra, Adres Önerlinkine tıklayarak site adresiniziuygun formatta göndermeniz gerekir.

 

Dmoz’dalistelenmek için şöylebirtaktik yürütmelisiniz : Öncelikle Site Adıve açıklamabölümünde anahtar kelimeniz ne kadarsolayakın ve fazlasayıda geçiyorsa, o derecede Google sıralamanız olumlu yönde etkilenir. Ancak siz, bu sebepleanahtarkelimenizeyönelik birşekilde sitenizi önerirseniz, editörleramacınızıfarkederve sitenizin listelenmesine müsadeetmez. Dolayısıyla öncelikle, aynıkategorideyeralan sitelerin nasıl eklendiğinebakmalısınız. Başlıklarnasıl yazılmış ? Açıklamametinleri nasıl yazılmış? Anahtarkelimelerbulunuyormu? Bulunuyorsakaçsitenin açıklamasındave kaç sayıda bulunuyor? Bu sorularacevap vererek, en kabul edilebiliröneriyi gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuyaörnek vermek gerekirse, diplomanız için vesikalık resim verilmesi gerekiyor. Arkadamanzaragörüntüsü ve üzerinizde sporbirelbise olan resimi mi kabul ederler ? Yoksa arkaplandatek birrenk ve üstünüzde takım elbise olan resimimi? Bu ikisi arasındaki seçim nettir, ancak tereddüte düşerseniz, kabul edilmiş resimleribulup nasıl resimlerolduğunu değerlendirerek  kararverebilirsiniz.

 

Dmoz’dalistelenmek için sitenizin özgün, kaliteli ve hizmet odaklıbirsite olduğu konusundada dürüst olmak gerekir. Eğerbu vasıflara  sahip birsite değilse onaylanmasızorolmaktadır.

 

Örnek olarak Arama Motoru  Optimizasyonu kategorisini elealalım.

 

Yukarıdaki resimde, aramamotoru optimizasyon bölümüne ait birkesit bulunmaktadır. Burada baktığınız zaman neredeysehiçbirsitenin açıklamasında Seo kelimesi geçmiyor. 2 tanesinde Seo kelimesi geçmesine rağmen açıklamnın ortalarınadoğru yeralmış bulunmaktadır. Bu tabloya baktığımız zaman sizin sitenizin açıklamasında Seo kelimesigeçerek önermeniz onaylanmaihtimalini azaltmaktadır. Bu sebeplearamamotoru optimizasyonu şeklinde önermeli ve onaylandıktan sonra adres güncelle diyerek,Seo şeklinde güncellenmesi konusundaistekte bulunulmalıdır. Nasıl olsabir kere onaylandısilinmeihtimalioldukçaazdır. Bu yöntemi tüm kategorilerde uyguladığınız zaman Google  sıralamanızdabüyük  öncelik eldeedebilirsiniz.

 

Yahoo Dizin, Dmoz’dan sonragelen ikinci kaliteli dizindir. Yahoo Dizini ücretli birdizindir. 299 Dolarlık 1  yıllık listeleme fiyatıpek çok kişide Yahoo Dizine eklemek konusundatereddüt oluşturmaktadır.

Ücretsiz ekleme imkanıdasunan dizin, ücretsiz eklemelerde sıkıdenetim ile onay veriyor. Bu nedenle daha çok kamu siteleri gibi hizmet amaçlısiteleronaylanıyor. Türkçe sitelerinizi ücretli olarak yayınlamak isterseniz, kategoriyeuygun ingilizce açıklamalarlaeklemelisiniz. Türkçe sitelerde onaylanmaproblemi yaşanabilirve böylebirdurumda Yahoo’nun geri ödemeyapmamasıda listelenmeyirisklihale getirmektedir.

 

Türkçe ve yabancı pek çok dizin bulunmaktadır. Belirli aralıklardabu dizinlere sitenizi ekleyerek, alternatif dizin çalışmasıyapabilirsiniz. Bu dizinlerden bazılarıkarşılıksız, bazılarıcüzi  ücretle , bazıları da karşılıklı link verilmesiylelistelemektedir. Link vermenizi isteyen dizinlereeklenmek için, sitenizden subdomain açarak veyayeni birdomain alarak bu  domaini link değişim amaçlıkullanabilirsiniz.

 

Aşağıda siteniziekleyebileceğiniz Türkçe ve yabancıdizin bulmak için çeşitli aramayöntemleri bulunaktadır.

 

  • inurl:suggest-listing.php?id=0
  • inurl:siteekle.asp
  • inurl:add.php intitle:link
  • inurl:siteekle.html
  • inurl:siteekle.php

Benzer Yazılar
14 Nisan 2016 seo anlatımı

Blog Backlink

13 Nisan 2016 seo anlatımı

Dizinler

DAHA FAZLA
Yorum Yap