Hoşgeldiniz Bugün 04 30 2017

Cumhurbaşkanı Erdoğan Hırvatistan-Türkiye İş Forumu’nda konuştu

#
logom

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinde Grabar Kitaroviç ile bir otelde düzenlenen Hırvatistan-Türkiye İş Forumu’na katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşık 600 iş adamının katıldığı toplantıda, Türkiye ve Hırvatistan’ın geleceğe yönelik sağlam temeller atma kararlılığında olduğuna inandığını bildirdi.

Erdoğan, 2008 yılında başlayan finansal krizin Hırvatistan’ı da etkilediğini, ancak Hırvatistan ekonomisinin 2015 yılından itibaren tekrar büyüme trendine girdiğini memnuniyetle gördüğünü bildirdi.

“Yapısal reformlar sayesinde zorlukları aştık”

Dünyada her ülkenin zaman zaman bazı inişler, çıkışlar yaşayabileceğini, sorunlarla karşı karşıya kalabileceğini, bunların mümkün olduğuna işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Türkiye olarak geçmişte bizler çok daha büyük sıkıntılar yaşadık. 2001 yılındaki krizde ekonomimiz neredeyse durma noktasına gelmişti. Gerçekleştirdiğimiz yapısal reformlar sayesinde bu zorlukları aştık. Bu başarıda alt yapı yatırımlarına verdiğimiz önemin ve bugün aramızda temsilcileri bulunan dinamik özel sektörümüzün büyük katkısı vardır. Örnegin biz göreve geldiğimizde 2002 sonunda, çok enteresan, bizde hala bir devletçilik anlayışı ekonomide hakimdi. Fakat ilk işimiz 2003 başından itibaren bu devletçilik anlayışını bir kenara koyup, özellikle devlete ait yapıları süratle özelleştirmek suretiyle bir defa özel sektörü güçlendirmenin gayreti içerisine girdik. Tabi bu devletçilik anlayışını bir kenara koyup, devletin ekonomiden elini büyük oranda çekmesiyle ciddi bir sıçramayı yaşamaya başladık, bu önemli bir adımdı ve Türkiye, tarihinde olmamış özelleştirmeleri gerçekleştirdi ve şimdi de umudumuzu ve çalışma azmimizi kaybetmediğimiz sürece aşılamayacak zorluk ve sıkıntı bir defa kesinlikle yoktur, buna inanıyoruz.”  

“Bürokraside en büyük rakibim bürokratik oligarşidir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün düzenlenen iş forumunun, ikili ticari ekonomik ilişkilere yeniden ivme kazandırmasını, yeni iş birliği imkanlarının önünü açmasını dileyerek, “Devlet yöneticileri olarak bizler, iş dünyasının önündeki bürokratik zorlukları ve engelleri kaldırmakla görevliyiz. Benim bürokraside her zaman en büyük rakibim bürokratik oligarşidir. Siyasiler bürokratik oligarşiyi mağlup ettikleri oranda başarılı olurlar. Buna inanıyorum.” dedi.

Yatırım projelerinin tutarı yaklaşık 200 milyon avro 

Erdoğan, Türkiye’den gelen iş adamlarına da şöyle seslendi:

“Sizler Hırvatistan’daki yatırım imkanlarını yakından takip etmelisiniz. Bugün Hırvatistan’da faaliyet gösteren Türk firmalarının turizm, marina işletmeciliği, sağlık sektörü, yenilenebilir enerji ve bankacılık sektörlerinde yaptıkları yatırımların miktarı 350 milyon avroya ulaşmıştır.

10 yıl önce 35 milyon avro olan bu rakamın bugün 10’a katlanmış olması memnuniyet vericidir. Ancak bu rakam, aramızdaki mevcut potansiyelin halen çok gerisindedir. Görüşmeleri devam eden ve kısa vadede hayata geçirilebilecek nitelikteki yatırım projelerinin tutarının yaklaşık 200 milyon avro olduğuna dikkat çekmek istiyorum. ”    


Yorum Yap
VanBea

Dunya Yalan tek gercek sensın erdogannn

12 ay önce yazıldı.
Murat

erdogan sen bizim babamızsın ıyıkı varsın allah senı basımızdan eksık etmesın

12 ay önce yazıldı.
Emre Öncü

Erdogan baskan seen cok yaşa

12 ay önce yazıldı.
Samet Dalkıran

Erdoğan Bana Sen nereye Biz oraya senınle yasıyoruz

12 ay önce yazıldı.
Harun canturk

erdogan fanatıgı yaptın bizi reis sensız ne yaparız biz

12 ay önce yazıldı.
Reishayranı

Oylar sana feda olsun reis

12 ay önce yazıldı.
Almanyalı

Van Minut dedın dunyayı durdurdun şimdide avrupayı fethedıyoruz

12 ay önce yazıldı.
MasumKral

Buyuksun erdogan gonlumuzde kalbımızde senınleee

12 ay önce yazıldı.
kerem

buyuksun erdogannnnnn

12 ay önce yazıldı.
erdogangonullusu

işte erdogan adamımızsın erdogan

12 ay önce yazıldı.
Ali Biçer

gercek lider erdogan hakkını verdı gene

12 ay önce yazıldı.
emre celebi

ı Love you erdogan

12 ay önce yazıldı.
recep

Tamam artık chp ve hdp milletvekillerinin soytarılık ve palyoncoluklarını seyrederiz artık.aslında tam komedi ama cevreye ve polisimize zarar vermeseler.asıl işci ve emekci bayramı bir mayıs AKP nin bayramı,cünkü bizden başka TÜRKİYE de calışan ve emek veren yok.

12 ay önce yazıldı.
Akpli

adamsın erdogan adamsın adam

12 ay önce yazıldı.
azra akın

Allah ortalığı karıştıranlara fırsat vermesin inşallah 1 Mayıs işçi bayramı kutlu olsun

12 ay önce yazıldı.