Hoşgeldiniz Bugün 10 23 2017

Agız Kokusu

çanakkalesohbet
logom

Ağız Kokusu nedenleri ve Rehabilitasyonu

Bakteriler tarafınca üretilen “volatile sülfür” isimli gaz ağız kokusu yapmaktadır. Ağızdaki enfeksiyon, diş eti hastalığı yada besin artıkları, bakterilerle beraber bu kokuların oluşmasına taban hazırlar. Ağız kokusu problemi ferdin kendisinden çok etrafını tesirinde bırakır ve sosyal hayatı negatif olarak etkiler.

Ağız Kokusu nedenleri

Ağızda kalan besinler çürüyerek ağız kokusu oluşturabilir Diş eti problemleri ağız kokusu oluşmasına kapı aralayabilir Mide rahatsızlığı bulunan kişilerin ağzında koku oluşabilir Diş yapısında bozukluk bulunanlarda koku olabilir Dişlerinde çürük yada iltihap bulunan kişilerin ağızları kokabilir Ağız ve diş bakımına yeteri kadar önem vermeyen kişilerde Ağız kuruluğu yaşan kişilerde Sinüslerinde mesele bulunan kişilerde Karaciğer ve akciğer problemleri yaşayanlarda Şeker hastalarında Şıkça kahve ve çay tüketenlerde Baharatlı yiyecekleri aşırı tüketenlerde ağız kokusu olabilir.

Ağız kokularında yapılması gerekenler

– Tüm çürükler rehabilitasyon edilmeli.

– Diş eti hastalığı tedavi edilmeli. Cepler ve diş taşları önlenmelidir.

– Gömük ve yarı gömük 20 yaş dişleri çekilmelidir.

Ağız kokusunu önlemek için bunları uygulayın

– Her öğünden sonra dişlerinizi 3 dakika fırçalayınız ve günde bir kez diş ipi kullanınız.

– Diş fırçanızı kuru ve temiz bir yerde muhafaza ediniz ve kullandıktan sonra iyice sudan geçirinız.

– Dil çok girintili ve pütürlü yapısı nedeniyle bakterilerin rahatça yerleşip zor temizlenebileceği bir dokudur. Dişlerinizle birlikte dilin yüzeyinin ve bilhassa arka bölümünün fırçalanması kokuyu önlemek açısından ehemmiyetlidir.

– Nane şekeri,ağız spreyleri yada gargaralar ağız kokusunu önlemez bir tek kısa bir müddet (5-7 dk) önler.

– Ağız kokusunu önlemek için su ve hidrojen peroksit’den hazırlayacağınız bir gargara pozitif istikamette tesir yaratabilir.

– besin kaynaklı (sarımsak ,soğan,içki vb) kokularda ise sonrası sabah aç karnına içilen bir bardak soğuk süt kokuyu bariz miktarda azaltır.


Benzer Yazılar
4 Şubat 2017 çanakkalesohbet

Agız Kokusu

4 Şubat 2017 erzurum sohbet

Kadın Agacı

DAHA FAZLA
Yorum Yap